Časté otázky

1. Aké ryby môžem v Nórsku uloviť?
Skoro všetky morské ryby. Najčastejšie však takmer každý druh tresky - treska čierna, treska škvrnitá, treska polak, lenga, lunga, morského ostrieža, makrely, halibuta, zubatku, morského čerta, slede alebo haringy. Čítajte viac o rybách v Nórsku

2. Koľko kg rybieho mäsa si môžem odviezť domov?
Podľa najnovších zákonov je to 15kg filetovaného mäsa a jeden kus trofejnej ryby.

3. Potrebujem na lov na mori špeciálne povolenie?
Na lov na mori do vzdialenosti 15km nepotrebuejete žiadne povolenie.

4. Môžem riadiť rybársky čln?
Motorový rybársky čln by mala skúsená osoba. Nepotrebujete sa preukazovať žiadnym osvedčením ale skúsenosti s riadením sú potrebné. Člny riadite na vlastnú zodpovednosť.

5. Kde si ryby môžem očistiť?
Priamo pri vašich domoch sa nachádzajú profesionálne čistiarne so všetkou potrebnou výbavou.

6. Môžem chytať krabov alebo langusty?
Nie, lov týchto živočíchov je pre turistov zakázaní. Avšak, ak sa dohodnete s domácimi, veľmi radi s vami na lov zájdu.

7. Aká sú minimálne lovné miery?
Nie su žiadne obmedzenia. Loviť môžte aj menšie ryby, ktoré potom môžte využiť ako návnady na väčšie kúsky.

8. Na fjordoch sa nachádzajú rybie farmy. Je povolené pri nich loviť?
Áno, loviť pri nich je povolené, avšak minimálne zo vzdialenosti 100m.

8. Koľko alkoholu si môžem priniesť?
Na hlavu si môžte do Nórska priniesť 1 liter tvrdého alkoholu.

9. Dá sa zapožičať rybárske náčinie?
Samozrejeme.

10. Je v cene prejazdené palivo z člna?
Nie, prejazdené palivo si platíte sami.

11. Ako sa stravujeme?
Stravuejete sa každý zvlášť alebo spoločne. Ako sa dohodnete. Vieme zabezpečiť kuchára, ktorý sa o všetko postará. V inom prípade máte k dispozícii plne vybavenú kuchyňu s modernými spotrebičmi aj s kuchynskými pomôckami, hrnce, panvice, varechy, príbor, taniere apod. Je dobré si jedlo priniesť na celú dobu rybačky a variť si. V Nórsku sú ceny "o čosi" vyššie ako u nás.

12. Je k dispozícii aj ďalší ako rybársky program?
Máte možnosť pešej turistiky, zbierania hríbov, kochania sa prírody, pokecu s domácimi pri dobrom pití, vodných športov, pozerania filmov, prípadne exkurzií do okolitých miest.

13. Ako dlho trvá približne cesta a ako sa na ňu pripraviť?
Cesta do južnej lokácie trva približne 14 hodín. Do tých severnejších trvá cesta dlhšie od 24 do 28 hodín. Je fajn si vziať niečo na jedenie na cestu, tiež termosku s čajom alebo kávou a vankúš pod hlavu. Po ceste môžte sledovať filmy na DVD.

14. Môžem si niečo kúpiť cestou alebo na trajekte?
Počas cesty budeme mať prestávky, takže si môžte doplniť zásoby na čerpacích staniciach. Na trajekte sú taktiež obchody a reštaurácia.

15. Čo okrem zážitku a rýb mi zostane z rybačky?
Od cestovnej kancelárie Nordik Travel dostanete info brožúry o danej lokalite a taktiež DVD, ktoré bude tvorené počas Vášho pobytu :-)

16. Je rybačka vhodná aj pre ženy?
Ryby sú aj pre ženy. Nie je to čisto mužská záležitosť, i keď je pravda, že rúžové udice tak často nevidíte. Avšak nie je to nič, čo by ženy nezvládli. Makrely a tresky vytiahnete aj bez pomoci, a keď natrafíte na veľký kúsok, určite vám radi ochotne pomôže celá posádka :-)

17. Musím mať rybárske skúsenosti pred cestou do Nórska?
Nie, keďže Nórsko ponúka viaceré možnosti rybolovu. Môžte začať rybárčiť z brehu, kde si osvojíte základnú techniku, pokračovať rybačkou na kľudnom tichom fjorde a nakoniec môžte skúsiť aj otvorené more. Chytať ryby nie je ťažké, ťažšie je mať trpezlivosť ale ani tú v Nórsku potrebovať nebudete, keďže ryby vám tu takpovediac samé skáču na háčik.

18. Môžme zobrať na rybačku aj deti?
Pre veľmi malé deti tento výlet vhodný nie je. Ale je to samozrejme na vás rodičov, možno máte doma rodeného rybára, tak prečo ho nevziať so sebou.

19. Je k dispozícii rybársky doprovod?
V prípade záujmu vieme zabezpečiť slovenského sprievodcu, ktorý je zároveň aj kuchárom. Vysvetlí vám, čo na čo chytať, kde sú dobré lokality a možno dohodne aj dobré počasie.

20. Stretneme sa s domácimi obyvateľmi?
Veľmi radi vás uvidia. Nóri sú veľmi pohostinný a priateľský národ. Všetci vedia hovoriť po anglicky, takže ak ovládate túto reč, nebudete mať problém pri vzájomnej diskusii.

21. Koľko stoja v Nórsku cigarety a alkohol?
Najlacnejšie cigarety Paramontky stoja 10 eur. Cena alkoholu je tu trojnásobná. Preto sa oplatí tieto komodity priniesť radšej so sebou.

Rybačka v Nórsku Sen každého rybára

Zažite aj vy neopakovateľnú rybačku. Spoznajte čaro drsnej prírody a ulovte tie najkrajšie kúsky vo vašom živote.

Viac